Kanonierzy miażdżą Koguty [video]
Santi Cazorla celebruje zdobycie gola w meczu z Tottenhamem

PAP
ostatnia aktualizacja: 2012/11/18 13:44

W 12. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Anglii Arsenal Londyn odniósł cenne zwycięstwo w derbach stolicy z Tottenhamem Hotspur 5:2. Niespodziewanej porażki doznał Manchester United, który uległ Norwich City 0:1. Nowym liderem został Manchester City.

"Czerwone Diabły", które do spotkania z Norwich City przystępowały w roli faworytów, nie zdołały zdobyć żadnego punktu w sobotnim spotkaniu. Bramka Anthony'ego Pilkingtona zapewniła gospodarzom niespodziewane zwycięstwo, a podopieczni Aleksa Fergusona ponieśli trzecią porażkę w tym sezonie.

Potknięcie lidera wykorzystał lokalny rywal Manchester City, który objął prowadzenie w tabeli po raz pierwszy w tym sezonie. "The Citizens" rozgromili 5:0 Aston Villę. Po dwie bramki zdobyli Argentyńczycy Carlos Tevez i Sergio Aguero, a na listę strzelców wpisał się także Hiszpan David Silva.

W rozegranych kilka godzin wcześniej derbach północnego Londynu do bramki "Kanonierów" po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją powrócił Wojciech Szczęsny. W ubiegłym tygodniu Polak zasiadł na ławce rezerwowych, ale tym razem trener Arsenalu Francuz Arsene Wenger postanowił dać mu szansę zaprezentowania się na boisku.

Szczęsny nie miał łatwego zadania, zwłaszcza w pierwszych 15 minutach meczu, kiedy niepodzielnie dominowali piłkarze Tottenhamu. W 10. minucie podopieczni Portugalczyka Andre Villasa-Boasa prowadzili 1:0 po celnym strzale Emmanuela Adebayora. Napastnik reprezentacji Togo, który wcześniej spędził kilka sezonów w barwach "Kanonierów", nie miał problemu z wykończeniem akcji Lukasa Podolskiego, który oddał mocny strzał na bramkę Polaka. Bramkarz zatrzymał piłkę końcami palców, ale nie zdołał jej złapać i przy dobitce był bezradny.

Kilka minut później Adebayor ujrzał czerwoną kartkę za niebezpieczny faul na Hiszpanie Santim Cazorli. Grając w przewadze "Kanonierzy" ruszyli do ataku. Odrabianie strat rozpoczęli w 24. minucie, kiedy celnym strzałem głową popisał się niemiecki obrońca Per Mertesacker. W pierwszej połowie Arsenal zdobył jeszcze dwa gole, a ich strzelcami byli urodzony w Gliwicach reprezentant Niemiec Lucas Podolski oraz Francuz Oliver Giroud.

Po przerwie kolejne trafienie dołożył po podaniu Podolskiego Cazorla. "Koguty" zmniejszyły straty dzięki bramce Walijczyka Garetha Bale'a, ale ostatnie słowo należało do gospodarzy - w doliczonym czasie gry wynik na 5:2 ustalił Theo Walcott.

Kibice Arsenalu świętują po wygranym meczu z Tottenhamem

Pierwsze zwycięstwo w sezonie odniosła ekipa beniaminka z Reading, która pokonała czwarty przed tą kolejką Everton. Tym samym jedyną drużyną Premiership, która dotychczas nie zdobyła w żadnym meczu kompletu punktów, jest Queens Park Rangers. Londyńczycy ulegli 1:3 przedostatniemu w tabeli Southampton.

Niespodziewaną porażkę, drugą w tym sezonie, poniosła także londyńska Chelsea. Podopieczni Roberto Di Matteo ulegli na wyjeździe 1:2 dobrze spisującym się od początku tegorocznych rozgrywek piłkarzom West Bromwich Albion, którzy dzięki temu triumfowi awansowali na czwarte miejsce w tabeli. Bramki dla gospodarzy zdobyli Shane Long i Nigeryjczyk Peter Odemwingie, a honorowe trafienie dla Chelsea było dziełem Belga Edena Hazarda.

Po dwóch golach Urugwajczyka Luisa Suareza, który w środę zdobył bramkę w towarzyskim meczu z Polską, Liverpool pokonał Wigan Athletic 3:0. Wynik w 66. minucie ustalił Hiszpan Jose Enrique.

W jedynym niedzielnym spotkaniu Fulham Londyn podejmie Sunderland, a 12. kolejkę zakończy poniedziałkowe starcie West Ham United ze Stoke City.

• Widzisz błąd na stronie? Wyślij informację do redakcji.
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wiadomości codziennie na Twój e-mail